Sista uppdateringen på U-kullen

Nu har alla utom Ursa Major flyttat. Ursa ska flytta till Tyskland och får då vänta lite extra eftersom han måste ha en spruta mot rabies. Och efter han fått sin spruta måste det gå tre veckor innan han kan åka.

Här nedan kommer lite bilder som jag tog innan alla flyttade, men som jag redan berättat så pajade min kamera så dessa är tagna med mobilen och tyvärr är den kameran inte alls så bra, men det är allt jag har att erbjuda just nu. Ny kamera håller på att införskaffas….

 

Ursa Major hjälper till att packa upp matvaror
Här busar Ulrik, Ullis och Ursa i stora pelaren
Ulltussa hänger upp och ner i pelaren, försöker fånga råttan
Innan de flyttade låg de gärna hos oss i soffan. Ulrika saknas på bilden, hon låg gärna i..
…i tältet som stod bredvid soffa. Tältet har vi köpt på Biltema. Även våra vuxna katter uppskattar det, speciellt Jasmine.
Här ligger Ullis i mitt knä
Ulrik von Ullendorf
Och här ligger Ulrik ute i vårsolen
Ulltussa gillade vår gamla Klara och sov gärna hos henne på kökssoffan
Ursa och Ulrik spanar på fåglar genom vårt köksfönster
Nu har alla utom Ursa flyttat så han ligger ensam på trappan. Det är varmt och nästan 19 grader. Tänk att det för någon vecka sedan var MASSOR med snö!
Äldst och yngst. Ursa 14 veckor och Lady 14 år. men de trivs gott tillsammans

Det var sista uppdateringen av U-kullen. Nu tar vi lite paus och väntar tills hösten innan det blir fler kullar hos oss. Troligen blir det Rosensköna som får nästa kull.

Tills dess önskar jag er alla en härlig sommar med mycket sol och bad och gos med alla era katter.

Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.